Nadenken over strategie.

De bodem van Oost Europa bevat veel schaarse aardmetalen en andere zeldzame grondstoffen die belangrijk zijn voor de energietransitie en strategische onafhankelijkheid. Europese leiders kunnen het mogelijk oneens zijn over het inzetten van een troepenmacht, met sancties lukt het wellicht eerder om evenwicht in het politieke krachtenveld te behouden.                                                   

Machtspolitiek past in ons menselijk brein, is realiteit, ook in de  eeuwenoude Russische imperialistische traditie, die bol staat van mythes waarmee territoriale aanspraken op buurlanden worden gerechtvaardigd .     

Het  Westen is bang voor oorlog omdat we oorlog als abject en onbeschaafd zien. Een hybride oorlog is dan de ultieme vorm van winnen zonder strijd. Mario Draghi, oud voorzitter van de Europese  Centrale Bank heeft meermaals  gepleit voor minder afhankelijkheid door meer zelfvoorzienend vermogen te ontwikkelen.

Investeringen in de Westerse economie, innovatie en technologie ligt in ons strategisch vermogen om de beschikbare  krachten gebundeld in stelling te brengen, tot actie over te gaan, zonder de bereikte posities in de waagschaal te stellen. De Europese Unie zou hier dan met een eigen mineralenvoorstel  kunnen komen als alternatief voor het Amerikaanse aanbod.

Aanpak.

Strategie ontwerpen is en blijft een van de lastigste taken voor elke manager. Elke vorm van inspiratie, een concept of denkkader, is welkom vanwege het tactisch en nuttig  gebruik dat een manager moet maken van de middelen die hij tot zijn beschikking heeft. Ook omstandigheden van een dwingende  omgeving en presteren onder hoge druk zijn vergelijkbaar.

Het  formuleren van een strategie lijkt eenvoudig maar dat het aankomt op de uitvoering ervan en dat is minder eenvoudig. Op een aantal momenten  in het rusteloze proces van plannen, organiseren en bijsturen is reflectie op het bereikte resultaat noodzakelijk als enige garantie dat de keuze van de strategie juist is en de uitvoering ervan succesvol verloopt.

Maak een vrijblijvende afspraak, we gaan graag het dialoog aan en delen onze praktische bevindingen en kennis .

Bert van den Bogaard

UA-39505741-1